Absolwent klasy perkusji Akademii Muzycznej im. F. Chopina Warszawie w klasie perkusji (dyplom z wyróżnieniem). Studiował także w The Royal Danish Academy of Music w Kopenhadze pod kierunkiem prof. Gerta Mortensena. W 2014 r. otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych. W 2019 r. uzyskał habilitację.
Od wielu lat, jako solista lub kameralista, bierze udział w wielu prestiżowych koncertach, festiwalach i różnorodnych projektach artystycznych, obejmujących zarówno muzykę współczesną, rozrywkową jak i etniczną. Specjalizuje się w grze na wibrafonie, zestawach multiperkusyjnych oraz instrumentach latynoamerykańskich. We własnych projektach artystycznych ze szczególną atencją podchodzi do nowych technologii oraz interdyscyplinarności.
Miłosz Pękala jest laureatem wielu konkursów zarówno jako solista oraz członek zespołów kameralnych m.in. I miejsce oraz Nagroda Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego na II Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym im. Mikołaja Stasiniewicza w Warszawie (2014), finalista International Percussion Duo Competition w Luksemburgu (2008), I miejsce na International Percussion Competition we Włoszech/Fermo w kategorii: wibrafon (2009), III miejsce oraz nagroda specjalna na Universal Marimba Competition w Belgii w kategorii duetów marimbowych (2013). Płyty Folklove (Polskie Radio 2008) i Requiem Ludowe (Polskie Radio/NiNA 2015) z udziałem Miłosza, zostały uznane za najlepsze płyty z muzyką folkową w 2008 i 2015 roku. Nagrana w 2014 r., wspólnie z Dorotą Miśkiewicz płyta Lutosławski/Tuwim, Piosenki nie tylko dla dzieci (Sony), uzyskała status Złotej Płyty. Fonogram 1976: A Space Odyssey(Lado ABC/Polskie Radio/Narodowy Instytut Audiowizualny, 2015)nagranywspólnie ze Zbigniewem Wodeckimi zespołem Mitch&Mitchuzyskał status podwójnej Platynowej Płyty oraz został nagrodzony Fryderykiem w kategorii Album Roku POP. W 2015 r., wspólnie z członkami kwartetu Kwadrofonik, otrzymał Paszport Polityki w kategorii Muzyka Poważna.
Miłosz Pękala posiada w swoim dorobku również osiągnięcia na gruncie kompozytorskim. Jego kompozycje znajdują się na fonogramach m.in. kwartetu Kwadrofonik, duetu perkusyjnego Pękala Kordylasińska Pękala. Wspólnie z Bartłomiejem Wąsikiem na zamówienie festiwalu Malta zrealizował balet Ksenofonia. Symfonia dla innego (2016), którego reżyserem był Jan Komasa. W 2019 r. na zamówienie Teatru Polskiego Radia napisał muzykę do spektaklu/słuchowiska Garbus Sławomira Mrożka reżyserowanego przez Jerzego Schejbala. W 2019 r. kompozycja Radio for Vibraphone przeznaczona na wibrafon i taśmę otrzymała II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Peles w Portugalii. W tym samym roku utwór Noise Study znalazł się na fonogramie Birthday Party poświęconym Włodzimierzowi Kotońskiemu.
W swoim dorobku ma trzy albumy solowe: Monopercussion (BÓŁT Records, 2018), Monopercussion 2 (BÓŁT Records, 2021), 8 Pieces in Differnt Tempos (Gustaff Records, 2021).
Obecnie, Miłosz Pękala pracuje na stanowisku profesora w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, sprawuje kierownictwo artystyczne nad projektem Hob-beats Percussion Group,współtworzy grupy Mitch&Mitch, Pękala Kordylasińska Pękala, MIR, Chain Ensemble,a także bierze udział w wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeniach artystycznych.