JULIAN PAPROCKI

Klarnecista, solista Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie oraz członek „Chain
Ensemble” prowadzonego przez Andrzeja Bauera. Naukę gry na klarnecie rozpoczynał pod kierunkiem Krzysztofa Zbijowskiego w Warszawie, ukończyłAkademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu Arkadiusza Adamskiego. Odbył także studia w Pôle Supérieur d’Enseignement Artistique w Paryżu w klasach: klarnetu Florenta Héau, klarnetu basowego Jean-Marca Volty oraz kameralistyki Philippe’a Ferro. Studiował ponadto muzykologię (Université Paris-Sorbonne) oraz filozofię (Uniwersytet Warszawski). Obecnie jest doktorantem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi poświęcając się w swojej pracy naukowej związkom muzyki z filozofią i estetyką późnej nowoczesności.

Współpracował z takimi orkiestrami jak: Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Polska Filharmonia Kameralna czy Orkiestra Miasta Tychy „Aukso”; a na polu muzyki najnowszej z zespołami: Ensemble l’Itinéraire, Veni Ensemble oraz Orkiestra Muzyki Nowej. Bierze udział w licznych festiwalach, wśród których warto wymienić: „Warszawska Jesień”, „Chopin i jego Europa” w Warszawie, „Sacrum Profanum” w Krakowie i „Bridges”, podczas którego debiutował na scenie wiedeńskiego Konzerthaus.

Jest 37-krotnym laureatem konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich: klarnetowych, organowych, kompozytorskich i kameralnych. Wśród najważniejszych uważa Nagrodę Główną i Nagrodę Specjalną na XI Konkursie Muzyki Współczesnej organizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (Radziejowice – 2016), Grand Prix podczas VII Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego (Szczecin – 2016) oraz 1 miejsce i Nagrodę Specjalną podczas Konkursu Międzynarodowego „ClariSax” (Valenciennes, Francja – 2013). Stypendysta m.in.: Narodowego Centrum Kultury w programie „Młoda Polska” (2017) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Występował w większości filharmonii polskich jak również poza granicami kraju: w Austrii, Czechach, Francji, Litwie, Łotwie, Niemczech, Portugalii, Rosji, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech i we Włoszech.

Swoje kompozycje i transkrypcje wydaje we Francji (Gérard Billaudot Éditeur, Klarthe Édition) oraz w kraju (Polskie Wydawnictwo Muzyczne). W 2018 roku wziął udział w projekcie PWM „Sto na sto. Muzyczne dekady wolności” z okazji obchodów rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, nagrywając utwory kameralne Konstantego Regamey’a oraz Tadeusza Wieleckiego. Album ten został nagrodzony Nagrodą Akademii Fonograficznej „Fryderyk” w kategoriach „Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej” oraz „Album roku.”